Stmívání – zkušenost z USA premiéry

V dnešní době asi jen težko najdeme někoho,koho by se mánie Stmívání nijak nedotkla,nebo by o ní alespoň něco nezaslechl.Všechno se velmi podobá histerii která propukla kolem příbehů o Harrym Potterovi a nebo u příznivců Pána prstenů.I nyní je určitá skupina lidí přímo fascinovaána příběhy Belly Swannové a jiní je upřímně nesnáší.
První kniha Stmívání vyšla již v roce 2005, ale cestu k ní si našlo pouze pár čtenářů a ti jsou jí stále věrni. Miliony fanoušků, které se nyní ke Stmívání hlási se objevily až nedávno, při příchodu zfilmované verze této knihy.

Byla jsem v USA zrovna v tu dobu kdy film přicházel do kin a měl opravdu velkolepou premiéru. V televizi neustále běžely upoutávky a lákaly diváky do kin,v talk shows se střídali herci hlavních postav a reportéři se z nich snažili dostat co nejvíce informaci ohledně filmování. Jediná událost, která tohle všechno občas prehlušila byla volba nového amerického prezidenta.

Už měsíc před uvedením do kin byly sály kin beznadějně vyprodány na mnoho dalších týdnů dopředu. Premiéra byla naplánovaná sice velmi divně a to přesně na půlnoc ze čtvrtku na pátek 21. listopadu 2008, což způsobilo, že davy školáků a studentů v pátek ani ráno nemohly dorazit do škol, protože ještě dospávaly svůj noční zážitek, ale i tak to bylo velmi úspěšné. Po shlédnutí filmu se jako zárakem znovu začaly prodávat knihy a hlavně pokračování této série.Druhý díl s názvem Nový měsíc byl beznadějně vyprodán během dvou dnů a miliony zoufalých fanoušků po celých Spojených státech netrpelivě čekaly na dotisk Nového měsíce.

Zdá se,  že hlavní cílovou skupinou pro které je serie knih určena, jsou převážně dívky od 13-ti do 20-ti let a to díky tomu, že hlavní hrdinka je také dívka a prožívá největší a nejromantičtější lásku svého života a aby mohla být se svým vyvoleným,musí překonávat mnoho překážek.Kluky tohle asi zrovna moc nenadchne,ale pár jich to překoná a soustředí se více na přítomnost upírů a vlkodlaků v příběhu.

Před 3283 dny