Doprava v Praze

Chystáte se do našeho hlavního města a nevíte, jak zde funguje doprava? Jak v Praze cestovat z místa A do místa B? A kde zaparkovat? Praha jako centrum celé republiky je zároveň i přirozeným dopravním uzlem. Máte tedy několik různorodých možností, jak v této metropoli cestovat – můžete zvolit cestu metrem, tramvají, vlakem, autobusem, autem, dokonce i lanovou dráhou nebo přívozem. Konkrétní jízdní řády si můžete vyhledat na stránkách Pražské-Metro.cz.

Cestujeme metrem
Metro je v Praze nejdůležitější součást městské hromadné dopravy. Prahu v současnosti křižují celkem tři linky metra, nazvané A (zelená), B (žlutá) a C (červená), v budoucnosti se také plánuje stavba linky D. Všechny tři linky čítají celkem 61 stanic v různých částech Prahy, 3 stanice jsou přestupní – Muzeum, Můstek a Florenc. A jak často metro jezdí? To záleží na dni, hodině a lince – někdy vlaky jezdí i každou minutu.

Cestujeme tramvají nebo autobusem
Po výstupu z většiny stanic metra se dá přestoupit na autobus, nebo tramvaj, tyto zastávky od sebe povětšinou bývají pouhých pár metrů. V Praze obecně platí pravidlo „Kam nejede metro, tam dojedeme tramvají.“ Ty tu mají 585 zastávek na 24 denních (čísla 1-26, tramvaje 19 a 23 byly zrušeny) a 9 nočních (čísla 51-59) linkách. Autobusy v Praze se člení na denní a noční městské a příměstské, školní, pro tělesně postižené a ostatní autobusy. Nejvíce jsou autobusy využívány v okrajových částech Prahy, kam se nedostanete linkou metra nebo tramvaje.

Parkování v Praze
V Praze je složité najít dobré místo, kde se dá zdarma zaparkovat. Velká část Prahy je zaplněna zónami placeného stání. Modré zóny jsou určeny pro rezidenty, kteří vlastní dlouhodobou parkovací kartu, nebo na maximálně 3 hodiny po zaplacení parkovného. Smíšené parkování je značeno fialově – zde mohou parkovat držitelé platného parkovacího oprávnění, nebo ostatní po zaplacení parkovného. V Praze také můžete nalézt oranžové zóny – ty jsou určeny pro krátkodobé placené parkování, a také zelené zóny – ty jsou zejména na okrajích města a jsou určeny především pro ty, kteří zde nechají své auto a dále budou cestovat prostřednictvím MHD.

Cestování na letiště
Bohužel přímo na letiště se nedostanete metrem a ani tramvajemi, je potřeba přestoupit na autobus, na který platí klasická Lítačka nebo běžné jízdenky. Na Letiště Václava Havla se tedy dostanete buď ze stanice metra Nádraží Veleslavín (linka A) autobusem č. 119, nebo ze Zličína (linka B) autobusem č. 100. Pokud pojedete z Hlavního nádraží, můžete využít autobus AE, na ten se ale jízdenky ani Lítačka nevztahují. Jízdné je potřeba zakoupit za 60 Kč při nástupu do vozu.

Před 644 dny